15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru. Z tej okazji dzieci z przedszkola w Krasiejowie wraz z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 4 w Ozimku spotkały się na terenie Leśnictwa w Krasiejowie, aby wspólnie bawić się z „wiatrem czarodziejem”.

Nie ma lepszego sposobu na pielęgnowanie ciekawości świata i kreatywności dziecka, niż zabawa w plenerze. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala dzieciom odkryć i poczuć niezwykłość otaczającego świata, a jednocześnie nauczyć ich szacunku do natury. Światowy Dzień Wiatru stał się inspiracją do zorganizowania różnych zabaw w terenie i poznania sekretów tego potężnego żywiołu.

Aby rozwiązać tajemnice wiatru sięgnęliśmy do literatury przyrodniczej. Z Encyklopedii dla najmłodszych dowiedzieliśmy się: jak powstaje wiatr, gdzie mieszka i dokąd tak gna? Poznaliśmy również jakie znaczenie ma ten żywioł dla człowieka i przyrody oraz jakie przynosi korzyści i zagrożenia. Na naszym spotkaniu nie zabrakło także głośnego czytania. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadania z serii o Kubusiu Puchatku, pt: „Wiej wietrze, wiej”, które czytała Mama Roberta, Adriana i Dawida, Pani Justyna Wer. Piękne czytanie nas zachwyciło i mogliśmy  na chwilę przenieś się do Stumilowego Lasu, by przeżyć wraz z Puchatkiem jego zabawne przygody z latawcem.

Wiele radości sprawiła nam „balonowa gimnastyka”, którą poprowadziła Pani Ewelina Materak. Dużym wyzwaniem było „łapanie wiatru” do woreczków foliowych oraz zawody w dmuchaniu i utrzymaniu piórka w powietrzu. Próbowaliśmy także wywołać wiatr za pomocą folii malarskiej. Graliśmy na butelkach plastikowych, naśladując odgłosy potężnej wichury. Najśmieszniejszy  był eksperyment z powietrzem podczas zabawy w „bulgotanie”, do którego wykorzystaliśmy kubeczki, rurki i wodę.

To był naprawdę udany dzień. Wspólne, wesołe zabawy połączone z nauką pozytywnie wpłynęły na społeczne relacje pomiędzy rówieśnikami. Nic tak nie integruje dzieci, jak aktywność na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.

Dziękujemy Pani Justynie za piękne czytanie, a wszystkim uczestnikom za aktywny i radosny udział w naszych zabawach.

Zapraszamy ponownie na  interesujące spotkanie.

Krystyna Helman