DOMOWY PRZEDSZKOLAK

Zajawka zachęcająco - optymistyczna ;)

Drodzy Rodzice i nasze najmilsze przedszkolaczki !

Wszyscy bardzo się staramy nie zwariować w tym trudnym czasie . Nam – nauczycielom , bardzo każdego dnia brakuje kontaktu z naszymi przedszkolakami i tęsknimy za nimi przeogromnie. Niestety , trzeba na to poczekać ,aż zrobi się bezpiecznie. Jednak Wy Rodzice możecie korzystać z naszych doświadczeń i materiałów , jakie przygotowujemy dla Was do pracy z dziećmi w domach. Pamiętajcie , że pracujecie z własnym dzieckiem , często jeden na jeden ,więc dacie radę !!! Mimo , że nie jesteście nauczycielami przedszkola. Warto próbować i nie zniechęcać się , bo sukcesy nie przyjdą od razu.

Oto kilka rad – jak sobie to ułatwić :

• zrób każdego wieczoru wraz z dzieckiem na duzej kartce plan działań na następny dzień ( kolejno co robimy po przebudzeniu: myjemy zęby, przygotowujemy i jemy śniadanie, oglądamy…, ćwiczymy…, śniadanie, oglądamy…, ćwiczymy…, rysujemy…, czytamy…, bawimy się… i tak dalej, aż do wieczora)

• składamy przysiegę jego realizacji poprzez np.odcisk kciuka rodziców i dziecka ( farba plakatowa,tusz)

• wszyscy bez wyjątku realizują plan dnia ( zawarcie paktu poprzez odcisk palca zobowiązuje wszystkich w równym stopniu – rodzicu!!! nie wyłamuj się!)

• odhaczamy na planie to co już zostało zrealizowane

• w planie powinien zawsze znaleźć się punkt ,, czas dla siebie”- tłumaczymy dziecku ,że gdy rodzic ,czy rodzeństwo są zajęci swoimi sprawami – dziecko bawi się samodzielnie ( raczej nie sadzajmy dziecka wtedy przed laptopem lub telewizorem) i odwrotnie – gdy dziecko się bawi i ma czas dla siebie , rodzic nie angażuje go w inne działania.

• angażujmy dziecko we wszystkie domowe działania i wykorzystujmy je w edukacji ( np. pranie-segregowanie rzeczy wg kolorów ,rodzajów, nazywanie cześci garderoby ,tworzenie prostych zdań z danym wyrazem itd., gotowanie – nazywanie składników , produktów,tworzenie zbiorów :co zaliczymy do warzyw,owoców, pieczywa,jakie składniki potrzebne są do ugotowania zupy,zrobienia ciasteczek itp., sprzątanie- podział obowiązków na członków rodziny,poznawanie kolejności wykonywanych czynności itd.) – wykorzystujemy możliwosci jakie stwarza nam dom – jest ich nieskończenie wiele i nie trzeba nic specjalnego wymyślać!!!

• przy zabawach i działaniach j.w – dużo z dzieckiem rozmawiamy i zwracamy uwagę na prawidłową wymowę dziecka – poprawiamy i prosimy o prawidłowe powtórzenie

• wykorzystujmy stare czasopisma i gazety do: ugniatania w kule,składania,darcia, cięcia nożyczkami ( zwracajmy uwagę na prawidlowy chwyt nożyczek i umiejętność cięcia) ,a potem wykorzystajmy je do np.ćwiczeń w celowaniu ,lub różnych prac plastycznych

• do prac plastycznych wykorzystujmy z dzieckiem np. puste plastikowe butelki czy kubki po jogurtach – niech je łączy taśmą , maluje ,zgniata lub wykorzystuje do ćwiczeń sprawnościowych, zabaw rytmicznych itp.

• wychodźmy z dzieckiem w pojedynkę i bez spotykania się z innymi osobami   na krótko do ogrodu lub podjedźmy do lasu ,by trochę pobiegało i zaczerpnęło świeżego powietrza

Pomysłów na efektywne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem jest nieskończenie wiele. Gwarantujemy ,że nabierzecie Państwo wprawy bardzo szybko , choć nie jest to teraz łatwe. My będziemy sukcesywnie podsyłać na przedszkolnej str.internetowej w zakładce: DOMOWY PRZEDSZKOLAK zagadnienia, tematy, pomysły, linki, materiały i wskazówki i wspierać Was. Można się też komunikować z nami poprzez naszą pocztę mailową: info@pp5krasiejow.ozimek.pl

Zależy nam , by czas nie został zmarnowany, lecz wykorzystany maksymalnie i aby nasze dzieci nie stały w miejscu , ale nabywały umiejętności systematycznie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę nieustająco zdrowia!

dyr.PP5 w Krasiejowie Elżbieta Kwapisz

• Data aktualizacji: 2020-06-30 15:20